Szybki kontakt
Kontakt
Wandy 16B
40-322 Katowice
info@krm-trade.pl
(+48) 796 369 439
Tłoczenie blach
Potrzeba optymalizacji kosztów produkcji, wymusiła poszukiwanie rozwiązań pozwalających na jeszcze tańsze wytwarzanie detali o podobnej lub jeszcze wyższej jakości. Wytłaczanie blach to technika, która umożliwia kształtowanie elementów przy minimalnych odpadach technologicznych, co przekłada się na znaczne oszczędności materiału.
Wykorzystując profesjonalne maszyny dobrane z uwzględnieniem pożądanego nacisku, mocy silnika i szybkości posuwu, wyprodukujemy detal, odwzorowując wszystkie założenia konstrukcyjne
Tłoczenie detali – co to jest?
Tłoczenie blach jest rodzajem obróbki plastycznej, w której obrabiany element umieszcza się pomiędzy stemplem a matrycą, a następnie zostaje poddany naciskowi o sile, dzięki której uzyskiwany jest dany kształt. W tym procesie nie dochodzi do zerwania ciągłości włókien, co pozwala osiągnąć efekty i parametry produktu, które nie byłyby możliwe do uzyskania innymi metodami.
Wytłaczanie blachy – jak to działa?
W trakcie wytłaczania w wytłoczkach cylindrycznych może dochodzić do odkształcania blachy i powstawania fałd. Problem ten eliminuje zastosowanie progów ciągowych, czyli specjalnych dociskaczy, których zadaniem jest wywieranie starannie obliczonego nacisku na kołnierz wytłoczki.
Nacisk dobiera się z uwzględnieniem:
grubości blachy,
rodzaju materiału,
współczynnika wytłaczania.
Tłoczenie stali nierdzewnej – zastosowanie
Zastosowań obróbki plastycznej jest wiele. Tłoczenie stali nierdzewnej sprawdza się głównie w produkcji części do maszyn i urządzeń. Wytłoczone detale mogą być też używane jako unikalne elementy, służące np. do jednostkowej modernizacji maszyny. Tłoczenie detali to proces powszechnie wykorzystywany przez przemysł chemiczny, spożywczy, samochodowy oraz wiele innych.
Tłoczenie blach – dlaczego warto nas wybrać?
Tłoczenie stali wymaga stosownej wiedzy i znajomości technik, pozwalających rozwiązać pojawiające się problemy. Istotną kwestią jest sposób przenoszenia obciążenia na ściance powstającej wytłoczki. Niewłaściwe założenia mogą doprowadzić do skrajnego pocienienia ścianki i w efekcie pęknięcia materiału.
Doskonale znamy te i inne wyzwania stojące przed operatorem w trakcie wytłaczania. Możesz nam zaufać.