Cięcie plazmą

Home

Cięcie plazmą

Szybki kontakt

Kontakt

Wandy 16B
40-322 Katowice

info@krm-trade.pl

(+48) 796 369 439

Cięcie plazmą

Cięcie plazmą - wypalanie, wycinanie plazmowe
Technik obróbki metali jest wiele, a każda z nich ma swoje specjalistyczne zastosowanie. W niektórych  przypadkach najskuteczniejszym sposobem na cięcie blach jest palenie plazmą, wykorzystujące zjonizowaną  substancję, w specyficznym stanie skupienia przypominającym gaz. Plazma jest o tyle ciekawa, że występują w  niej zarówno zjonizowane atomy i elektrony, jak i cząstki elektrycznie obojętne. Wszystko to wpływa na  efektywność wykorzystania tej metody cięcia stali.

Sprawdź, jakie korzyści osiągniesz, zlecając nam tę usługę.

Wypalanie plazmą – na czym polega?

W trakcie cięcia materiał poddany działaniu skupionej wiązki temperatury, jest topiony i wyrzucany ze szczeliny. Plazmowy łuk elektryczny o dużej energii kinetycznej jarzy się między elektrodą nietopliwą a ciętym materiałem. Strumień gazu zostaje przepuszczony przez łuk, w wyniku czego dochodzi do jego jonizacji, a w efekcie również zagęszczenia. Dysza zbudowana jest w taki sposób, że jej ścianki są chłodzone, co sprawia, że strumień plazmy zostaje zwężony. Wysoka prędkość i temperatura powoduje wydmuchiwanie stopionego materiału i w efekcie cięcie.

Cięcie blach plazmą – metody

Wycinanie plazmą pozwala na formowanie stali na kilka sposobów. Wśród nich najpopularniejsze są:

N

cięcie ukosowe;

N

cięcie szablonowe;

N

cięcie standardowe;

N

żłobienie;

N

zautomatyzowane (cięcie plazmą CNC).

Cięcie metali plazmą – zalety

Wypalanie plazmowe niesie ze sobą wiele korzyści w stosunku do innych metod uzyskiwania pożądanych  kształtów. Do zalet zaliczyć można:

N

możliwość cięcia bez wstępnego podgrzewania;

N

niewielka szczelina;

N

pełna automatyzacja procesu;

N

duży zakres grubości cięcia;

N

możliwość cięcia elementów cienkich bez ich nadpalania;

N

wysoka prędkość cięcia (kilka razy wyższa niż przy cięciu tlenowo-gazowym);

N

koncentracja temperatury na niewielkiej powierzchni (małe odkształcenia cieplne);

N

doskonałą jakość uzyskanej powierzchni cięcia.

Wycinanie plazmowe – zastosowanie

Wypalanie plazmą sprawdza się w przypadku materiałów przewodzących prąd elektryczny (m.in. stale węglowe i  stopowe, mosiądz, miedź, żeliwo oraz aluminium i jego stopy). Z uwagi na to, że palenie  plazmą nie wymaga  jakiegoś specjalnego przygotowania obrabianej powierzchni, możliwe jest wykorzystanie tej techniki w przypadku  elementów silnie  zabrudzonych, skorodowanych lub pokrytych powłoką lakierniczą. Prawidłowo zastosowana  technika (uzyskany jest wówczas znakomity kontakt przewodu masowego z elementem), pozwala na efektywne cięcie:

N

siatki;

N

blach;

N

rur;

N

kształtowników.

Zrealizujemy każde zlecenie, wykorzystując nasze bogate doświadczenie i profesjonalne – wyposażone w wiele  poprawiających jakość cięcia udogodnień – wypalarki

Skorzystaj z naszej usługi cięcia plazmą Katowice!